Történelmi megállapodás: tengeri kijáratot kapott a magyar gazdaság
Nagy Márton turisztikai és védelmi ipari, gazdasági együttműködési megállapodásokat írt alá Bulgáriában, melynek célja a magyar-bolgár kapcsolatok további mélyítése és megerősítése.
Közös bulgáriai üzletbe kezdett Kóka János, Dobrev Klára és Gyurcsány Ferenc, de Oszkó Péternek is van köze a bizniszhez – írja csütörtökön megjelenő számában a Heti Válasz.
Közös szófiai vállalkozást alapított Cellum Bulgaria AD néven 2011 novemberében Kóka János és Gyurcsány Ferenc – írja csütörtökön megjelenő számában a Heti Válasz. A mobilfizetési megoldásokat fejlesztő, Kóka által irányított Cellum Global Zrt. korábban közölte, hogy a bolgár Corpbankkal közösen a Balkán meghódítására készül, az azonban csak a bolgár sajtóanyagban szerepel (a magyarban és az angolban nem), hogy az üzletbe beszáll az Altus-ConsAlt Nemzetközi Tanácsadó Kft., amely Gyurcsány Altus Befektetési Zrt.-jének leányvállalata. A Heti Válasz írása szerint a bulgáriai részvénytársaság öttagú igazgatóságában két magyarnak jutott hely: Kókának és a szófiai születésű Dobrev Klárának.
A lap szerint a Kóka-Gyurcsány üzletnek volt állami előzménye. A mobilparkolást, a mobil-autópályamatricát és a mobillottót kifejlesztő (jelenleg már a bankkártyaként használható maroktelefonok világával kecsegtető) Cellum-csoport ugyanis 2005 és 2008 között 720 millió forintnyi uniós és magyar közpénzt nyert el kormányzati pályázatokon. Hozzáteszik továbbá, hogy bár Kóka papíron csak 2011-től tisztségviselője a Cellumnak, a Heti Válasz birtokában lévő adatok szerint korábban sem állhatott távol a „cégiesült” mobilfejlesztés – írja a lap.
A Heti Válasz szerint a Cellum-projektben Oszkó Péternek is jutott szerep, a volt pénzügyminiszter ugyanis az OTP kockázati tőkealapját kezelő PortfoLion Zrt. vezéreként tavaly 400 millió forintot fektetett a cégbe. Ezzel igazgatósági tagsághoz jutott a vállalat budapesti egységében.